Jak vytěžit maximum z každodenních konfliktů?

5.12.2016

Ach ty konflikty. Někdy máme pocit, že je celý náš život tak nějak protkán konflikty. Dokud nejsme mezi lidmi, ještě to není tak hrozné, ale jakmile komunikujeme s ostatními, nebo prostě jen řešíme nějaký problém, konflikty jsou na světě a nás to frustruje, štve, a tak vytváříme odpor. Co kdybychom se ale rozhodli svoji reakci změnit? Nebo snad můžeme změnit něco, co se děje kolem nás? To je vskutku filozofická otázka a není na ni jednoznačná odpověď. Určitě nám však dáte za pravdu, že je vždycky snadnější změnit svoji reakci, než reakce druhých.

 

Vyberme si, jak budeme reagovat

Pozitivním faktorem na každém problému je, že si můžeme vybrat, jak na něho budeme reagovat. Bohužel si často nevybíráme, možná ani nepřipouštíme možnost výběru a reagujeme podle zažitých vzorců chování. Všichni máme tendenci reagovat stejným způsobem, jako jsme reagovali naposledy. Pokud máte pocit, že vám konflikty tak nějak ubírají energii, možná je to vaší reakcí. Zkuste udělat experiment a jednou zareagovat prostě jinak, než je pro vás přirozené. Uvidíte, že změníte průběh situace a možná zjistíte, že jiná reakce je účinnější k vyřešení problému, než ta, kterou jste doposud praktikovali. Když se vám povede zachovat se jinak, uvidíte, že podruhé bude aplikace této nové reakce na stejnou situaci daleko snadnější. Čím vícekrát tuto reakci opakujeme, tím jí posilujeme a stává se nám tak přirozenější. Časem se stane bezprostředním způsobem vaší reakce a váš život se bude měnit k lepšímu.

 

Cesta nejmenšího odporu

Zdá se Vám to nemožné? Nedokážete své emoce udržet na uzdě? Pokaždé, když se v nějaké situaci necítíte komfortně, projevíte odpor? Je jedno, jestli se váš odpor projevuje jako emocionální výbuch, nebo pouze vnitřní pnutí. V každém případě se jedná o odpor, který jste vytvořili. Proč nezkusit každou situaci, která se vám nelíbí prostě jen přijmout? Stejně už se stala, takže tím odporem s ní nic neuděláte. Když si tohle uvědomíme, už nemusíme odporovat. Navíc se nám značně uleví a věřte, že život nás časem přestane takto zkoušet. Do situací, kdy nám něco vadí, se budeme dostávat čím dál méně. Víme, že cesta nejmenšího odporu vyžaduje nutnou dávku vnitřní sebekázně, takže to není jednoduché a možná se vám to často nepovede. Když se však budete na uplatňování této metody v nepříjemných situacích dostatečně soustředit, jednou se to povede a pak už to pro vás bude hračka.

 

Asertivní komunikace?

Víme, že asertivní techniky jsou všeobecně známé reakce na situace. Existuje spoustu pouček a knih k tomu, jak a proč se chovat asertivně. Spousta lidí, si však asertivní jednání plete s pasivní agresivitou. Hranice mezi asertivním přístupem sobeckou reakcí jsou velmi tenké. Není vždy dobré, řídit se asertivními knihami a za každou cenu dodržovat tyto zásady. Co je tedy správně? Být upřímný. Ne však za každou cenu. Nechceme se přece někoho dotknout, či podpořit konfliktní situaci. Pokud se k vám chová někdo nevybíravým způsobem, často pomůže, když takovému člověku řeknete, že Vám takovéto jednání není příjemné. Úplně to stačí. Nemusíte to rozebírat a dál se dohadovat. Tímto vlastně říkáte vše. Zkuste to, budete překvapeni, jak se ostatní nad svým jednáním vůči vaší osobě zamyslí. Když pouze pojmenujeme situaci a náš vztah k ní, často se mnohé změní.

 

Poučme se

Naučme se vnímat každou konfliktní situaci jako poučení. Vždyť se nám v životě nic neděje bezdůvodně a vždycky pro všechno existuje vysvětlení. Jak to vše pochopit? Přemýšlejte. Nejednejte bezhlavě pouze na základě vyhrocených emocí. Zamyslete se vždy bezprostředně po tom, co jste byli aktéry nebo svědky, nějaké nepříznivé reakce proč vznikla, co by se dalo příště udělat líp a hlavně, proč jste se do ní vůbec dostali. Když budete každou takovou situaci analyzovat, brzy přijdete na to, proč se stala, a tím odvracíte tu budoucí. Jen pochopením a porozuměním můžeme získat odpovědi.